Alege destinatia:

Tara:
Judet / Regiune:
Selecteaza tara mai intai...
Localitate:
Selecteaza regiunea mai intai...
 » Turism scolar » Tabere »

CALENDAR ORTODOX

Excursii

      Motivatia și reușita Agenției de turism Sfântul Nicolae o reprezintă capacitatea noastră de a aborda elevii nu doar ca pe clienți, ci ca suflete față de care avem responsabilitatea educării integrale, astfel încît să existe o armonie între educația scolară și educația din familie, o conlucrare firească care să constituie temelia adultului de mâine, implicat social.
     Centrul ofertei noastre îl constituie realizarea unor circuite educative, recreative pentru elevii din clasele I-XII cu scopul oferirii unui sprijin real școli in vederea fixării si aprofundării cunoștințelor dobandite la orele de clasă, al punerii în contact a elevilor cu valorile culturale și spirituale, al transmiterii informației prin alte mijloace decât activitatea de predare-ascultare (vizionarea de filme artistice și documentare, audiții muzicale, organizarea de scurte ateliere de creație în perioada deplasarii între obiectivele vizitate ori în spații amenajate ale acestora).
     Modul de realizare a circuitelor prevede interacțiunea in grup, comunicarea deschisă și cunoașterea valorilor culturale, religioase, estetice și știintifice pornind de la paginile de manual, istoria cultura și spiritualitatea romanească, potrivit nivelului dezvoltării intelectuale a elevilor aflați la diferite vârste scolare.

CIRCUIT TEMATICE

  • „Să ne cunoastem orașul în care trăim, București și împrejurimile sale”

1. Turul Bucureștiului-

Palatul Parlamentului- Palatul Patriarhal și Catedrala Patriarhală - Sf. Dimitrie-ocrotitorul Bucureștiului- Parcul Cișmigiu - aleea scriitorilor și Izvorul lui Mihai Eminescu; - Opera Română - statuia lui George Enescu - Muzeul Satului - tradiții și obiceiuri - Atelier de creație;

PRET: 25 lei/participant

2. Turul Bucureștiului (2)

 Palatul Cotroceni - Gradină Botanică și Muzeul - Biserica Sf. Gheorghe – km 0 - Mâna Sfântului Nicolae ocrotitorul copiilor si călătorilor - Ateneul Român - Statuia lui Mihai Eminescu - Muzeul Țăranului Român Atelier de creație: Tradiții și obiceiuri;

  • „Sa ne cunoastem originile”

3. Dobrogea de Sud

Adamclisi - Monumentul Tropaeum Traiani - Peștera Sfântului Apostol Andrei - ocrotitorul României - Cetățile Bizantine: Dervent și
Păcuiul lui Soare - Constanța - poarta spre mare – tur de oraș

4. Dobrogea de Nord

- Cetatea Histriei - Cheile Dobrogei - Pestera Sfantului Ioan Casian - Tulcea- poarta spre Delta Dunarii – Tur de oras - Muzeul de la Niculitel Manastirea Cocos - Manastirea Celic Dere

5. Ardeal – Oltenia (2 zile)

- Valea Oltului - Mânăstirea Cozia - Sibiu - tur de oraș; Hațeg - Cetatea Sarmisegetuza - Mân. Prislop și Peștera Sfântului Ioan Petroșani; - Valea Jiului – Mân. Lainici - Târgu Jiu - Ansamblul Constantin Brâncuși
*cazare la pensiune + 2 mese

6. Curtea de Argeș–Vidraru

Biserica și Curtea Domnească - Mânăstirea Curtea de Argeș - Fântâna Meșterului Manole - Defileul Argeșului - Cetatea Poienari - a lui Vlad Tepeș - Barajul Vidraru - Statuia lui Prometeu

7. Târgoviște -Câmpulung Muscel

- Târgoviște - Turnul Chindiei - Biserica și Curtea Domnească - Muzeul de istorie și Arheologie - Mânăstirea Dealu - unde se află capul lui Mihai Viteazul - Mânăstirea Cetățuia – Negru Vodă - Mânăstirea Nămăiești - Câmpulung Muscel - tur de oraș

8. Valea Prahovei

- Câmpina - Casa memorială Nicolae Grigorescu - Posada - Muzeul Cinegetic - Sinaia - Castelul Peleș și casa memorială George Enescu - Bușteni - Casa Memorială Cezar Petrescu, Castelul Zamora Cantacuzino - Mânăstirea Caraiman Cascada Urlătoarea

9. Valea Prahovei - Valea Oltului

- Sinaia - Castelul Peleș - Busteni - Mânăstirea Caraiman - Brașov - Prima Școala Romanească - Făgăraș - Cetatea și Statuia Doamnei Stanca - Sâmbăta de Sus - Mânăstirea Brâncoveanu - Valea Oltului - Mânăstirea Cozia și Schitul Ostrov;

10. Moldova

- Mausoleul Mărășești - Cetatea Neamțului - Casa memorială Ion Creangă - Mânăstirea Văratec - Casa Mihai Eminescu - Mânăstirea Agapia - casa  memorială Alexandru Vlahuță - Mânăstirea Durău; Cheile Bicazului - Lacul Roșu; Brașov
*cazare + 2 mese la pensiune

11. Slănic Prahova - Cheia

- Ploiești – Muzeul Ceasului și Casa Memorială I.L.Caragiale - Mânăstirea Zamfira - pictată de Nicolae Grigorescu - Slănic Prahova - salina, muntele
de sare și Lacul Miresei - Cheia - Mânăstirea Cheia și vizitarea stațiunii;

12. Buzau

Noroioși - Paclele Mari si Paclele Mici - Așezămintele Rupestre Geto-Dacice de la Aluniș și Nucu - Mânăstirea Ciolanu - Tabara de sculptură Măgura - Muzeul Chihlimbarului din comuna Colți

13. Valea Plopului și Valea Screzii

- tabăra celor 400 de copii orfani îngrijiți de Părintele Nicolae Tănase *coleta de haine, jucării, rechizite, carți, dulciuri **timp de câteva ore ne vom juca cu
copiii aflați în aceasta tabără